Blok cytatu <blockquote>

Jak zapisać cytat w tekście? Możemy do tego celu użyć znacznika <blockquote></blockquote>. Tworzy on w tekście blok cytatu (ang. quote = cytat), który powoduje dodanie charakterystycznego wcięcia z lewej strony, a którego szczegółowy wygląd można potem ustalić w CSS.

Znacznik <blockquote> może posiadać atrybut cite, którego wartością jest link, z którego cytujemy. Natomiast niestety jako atrybut jest on widoczny jedynie w kodzie strony, stąd użytkownik musiałby samodzielnie zbadać źródło, aby go ujrzeć. Zatem lepiej jest zrealizować to tak, aby oprócz atrybutu cite, przygotować użytkownikowi link do bezpośredniego kliknięcia:

 <blockquote cite="https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Piekara">
<p>Nigdy nie zwyciężysz wroga, którego twoja wyobraźnia
uczyniła niepokonanym.</p>
<footer>
- <a href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Piekara">
Jacek Piekara - Łowcy Dusz</a>
</footer>
</blockquote>

Otrzymamy taki rezultat w przeglądarce:

Nigdy nie zwyciężysz wroga, którego twoja wyobraźnia uczyniła niepokonanym.

Ostatecznie nasz cytat zamknęliśmy dla porządku w paragraf <p></p>, zaś po nim dodajemy znacznik blokowy HTML5, o nazwie <footer> - to będzie stopka dla naszego bloku z cytatem (ang. footer = stopka). W stopce umieszczamy hiperłącze do tej samej strony, którą podaliśmy w atrybucie cite. Rezultat jest na pewno wygodniejszy dla użytkownika (jedno kliknięcie dzieli go od poznania źródła cytatu). Więcej informacji na temat nowych znaczników HTML5 znajdziesz tutaj.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki