JavaScript (front-end)

Mianem front-endu określa się technologie webowe, których kody źródłowe wykonywane są przez procesor po stronie klienta (czyli w praktyce przez przeglądarkę internetową lokalnego komputera). Jako że pliki te muszą na nasz lokalny komputer trafić z serwera przed ich wykonaniem, to rzecz jasna do tych kodów można zupełnie otwarcie zajrzeć – są one, jak to mówimy: jawne. Do front-endowych technologii zaliczymy przede wszystkim: HTML, CSS i JavaScript. Przy czym oczywiście przeznaczenie każdej z tych front-endowych technologii webowych jest nieco inne. Uwaga: pełny opis przeznaczenia poszczególnych technologii webowych znajdziesz w tym filmie.

JavaScript to pełnoprawny, skryptowy język programowania, w którym możemy zastosować cały repertuar klasycznych konstrukcji językowych (instrukcje warunkowe, pętle, zmienne, tablice, instrukcje wyboru, własne funkcje, klasy itd.). JavaScript (nie mylić z językiem Java, to co innego) to potężny front-endowy kombajn, za pomocą którego możemy tworzyć wyjątkowe od strony designu i interfejsu witryny.

Na samym początku swojej przygody z webdeveloperką, JS używamy najczęściej do ulepszenia interfejsu strony, wzbogacając ją o dodatkowe funkcjonalności, niedostępne w HTML czy CSS. Skrypty JS pozwolą nam tworzyć efektowne slidery, animowane galerie zdjęć, wyskakujące panele z nawigacją, interaktywne menu, zegary, animacje itd. Z czasem jednak przekonamy się, że to był jedynie wstęp do prawdziwej potęgi tego języka (w pewnych zastosowaniach JS spełnia obecnie także rolę back-endową).

Odcinki video

Artykuły

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki