PHP (back-end)

Mianem back-endu określa się technologie webowe, których kody źródłowe wykonywane są przez procesor serwera, a nie klienta. Jako że skrypty te wykonywane są zdalnie, to rzecz jasna do tych kodów nie może zajrzeć każdy internauta - są jak to mówimy: utajnione (musimy posiadać dostęp do dysku twardego serwera, na przykład dzięki usłudze FTP - taki dostęp posiada jedynie właściciel strony).

Języki back-endowe, takie jak PHP, zajmują się mechaniką działania serwisów internetowych i to właśnie dlatego skrypty te stanowią zawsze tajemnicę twórców witryn. PHP obsłuży na serwerze np. zachowanie algorytmu logowania, koszyk w sklepie internetowym, rejestrację użytkownika w grze przeglądarkowej etc. Uwaga: pełny opis przeznaczenia poszczególnych technologii webowych znajdziesz w tym filmie.

Odcinki video

Artykuły

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki