10. Wskaźniki. Dynamiczne alokowanie pamięci

Wskaźniki to stosunkowo trudny temat w programowaniu. Podjąłem się jednak próby wyjaśnienia jak i dlaczego je stosujemy. Dzięki wskaźnikom zyskujemy cztery nowe możliwości: 1. Możemy dynamicznie alokować pamięć RAM; 2. Zwiększamy szybkość działania programu; 3. Możemy przekazywać podprogramom do pracy oryginalne zmienne jako argumenty, w tym również całe tablice; 4. Możliwa jest współpraca z urządzeniami zewnętrznymi.

Jeżeli jest Ci ciężko od razu pojąć konceptualnie te wszystkie zastosowania wskaźników, nie przejmuj się - potrzeba do tego czasu i praktyki. Na szczęście C++ jest elastyczny i możesz na tyle używać wskaźników, na ile potrafisz. Minusem jest niewątpliwie fakt, iż kod źródłowy ze wskaźnikami jest trudniejszy do analizy dla programisty.

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:00 ] Czym są wskaźniki?
[ 00:03:42 ] Kiedy użyć operatora gwiazdki?
[ 00:04:52 ] Dynamiczne rezerwowanie i zwalnianie obszarów pamięci
[ 00:08:45 ] Zwiększenie szybkości odczytu i zapisu komórek w tablicy
[ 00:12:14 ] Skrócony zapis adresu elementu zerowego tablicy
[ 00:12:59 ] Szybkość działania na tablicy bez wskaźników
[ 00:14:23 ] Mierzenie czasu funkcją clock();
[ 00:17:42 ] Szybkość działania na tablicy z użyciem wskaźników
[ 00:19:37 ] Przekazywanie tablic do funkcji przez referencję
[ 00:24:37 ] Przekazywanie zmiennych do funkcji przez referencję
[ 00:25:36 ] Możliwość pracy z urządzeniami zewnętrznymi
[ 00:26:26 ] Podsumowanie

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki