00. Intro kursu. Instalacja CodeBlocks

Postanowiłem opracować dobry, rzeczowy video-kurs programowania w języku C++. Dziś przedstawiam zerowy odcinek kursu. Zerowy, ponieważ zawarłem w nim informacje wstępne oraz pokazałem instalację kompilatora CodeBlocks. Kolejne odcinki będą pojawiały się w miarę mojego wolnego czasu (proszę o wyrozumiałość). Wszystkie części będą udostępnione na moim kanale YouTube, zaś na blogu będzie można pobierać za każdym razem dodatkowe materiały (w tym kody źródłowe).

Problemy z instalacją?

Jeżeli pomimo przeprowadzenia instalacji w sposób pokazany na filmie CodeBlocks sprawia problemy, to zajrzyj do poniższej listy możliwych przyczyn - być może uda Ci się dzięki temu rozwiązać problem:

  1. Czy na pewno CodeBlocks został pobrany w wersji z kompilatorem? Aby to sprawdzić, przekonaj się czy pobrana paczka zawiera w nazwie frazę: mingw-setup
  2. Czy podczas instalacji, na pewno wybierasz z listy opcję: Full: All plugins, all tools, just everything
  3. Jeżeli pojawia się komunikat: uses an invalid compiler, to sprawdź czy edytor jest prawidłowo połączony z kompilatorem MinGW - w tym celu wybierz z górnego menu: Settings -> Compiler and Debugger -> Reset defaults -> OK -> OK.
  4. Jeżeli pojawia się komunikat: Couldn't save project <invalid path>, to sprawdź czy podczas tworzenia projektu na pewno podano miejsce zapisu plików - pole z etykietą Folder to create project in - kliknij na ikonkę z trzema kropkami [...]
  5. Jeżeli podczas uruchomienia programu zawartość folderu MinGW zostaje usunięta z dysku, to oznacza to, że antywirus niesłusznie traktuje MinGW jako malware i usuwa pliki bądź przenosi do kwarantanny. Dodaj folder z CodeBlocksem do obszaru zaufanego swojego antywirusa, a jeśli nie potrafisz tego zrobić, to ewentualnie możesz zmienić ochronę na inną - darmowa wersja Aviry zazwyczaj nie powoduje problemów.
  6. Jeżeli w oknie konsoli uruchomionego programu czcionka jest zbyt mała (przez co nieczytelna), to zajrzyj tutaj.

Jeżeli pomimo przeprowadzenia wszystkich kroków, CodeBlocks nadal odmawia współpracy, to możesz poszukać pomocy tutaj albo skorzystać z innego środowiska - na przykład: Bloodshed Dev-C++ (inny kompilator nie powinien znacząco utrudnić Twojej nauki). Na Linuxie albo w OSX możesz pisać kod w dowolnym edytorze tekstowym (najlepiej podświetlającym składnię), ale kompilować w terminalu - zajrzyj do tego momentu filmu.

Poprzedni wpis

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki