WIX (01) Profesjonalna strona bez kodowania

Web development, czyli mówiąc po naszemu tworzenie stron i aplikacji internetowych to bardzo gorący i modny ostatnio temat. W sumie nie ma się co dziwić, trudno wyobrazić sobie obecne nawet najmniejszą firmę, która nie posiadałby chociaż najprostszej witryny w necie będącej jej wizytówką. Coraz więcej jest też wokół nas osób, które chcą dzielić się pewnymi aspektami swojego życia z innymi, blogując czy to o rybkach akwariowych czy nieco ambitniej, np. o podróżach. Wiele z tych osób chciałoby sobie taką witrynę przygotować samodzielnie, nie chcąc przy tym wydawać góry pieniędzy na zlecenie takiego projektu, ale tutaj pojawia się drobnym problem. Trudno bowiem taką stroną przygotować samodzielnie, nie znając chociaż podstaw technologii, które to umożliwiają. Osoby te zazwyczaj nie chcą uczyć się tych technologii tylko po to, aby przygotować dla siebie wizytówkę w necie czy też bloga, nie mówiąc już o bardziej ambitnych projektach takich jak sklepy internetowe czy systemy rezerwacji.

Jest to zrozumiałe i nie ma się co specjalnie dziwić, wszak połączenie HTML’a, CSS’a i JAVAScriptu to nie bułka z masłem, a zdobycie umiejętności tworzenia stron z wykorzystaniem tych technologii zajmuje sporo czasu, no a przecież nikt nie kupuje całego browaru, aby napić się piwa. Dla takich właśnie osób, pojawia się coraz więcej narzędzi, które pozwalają bez technicznej wiedzy na temat tworzenia stron takowe przygotować. Jednym z takich narzędzi jest zaprezentowany w tutorialu edytor WIX wraz z jego młodszym bratem edytorem ADI. Oba systemy są dostępne online i jedyne co trzeba zrobić przed przygotowaniem strony jest rejestracja na stronie wix.com. Wix rozwija również narzędzia dla bardziej zaawansowanych użytkowników dzięki czemu staje się platformą bardzo uniwersalną.

Po zalogowaniu do panelu możemy łatwo przystąpić do tworzenia strony, wybierając jedną z dwóch możliwości. Pierwsza to wspomniany edytor ADI. Narzędzie pozwoli nam w kilku krokach przygotować witrynę, na podstawie zadawanych pytań i udzielanych odpowiedzi. Kreator prowadzi nas krok po kroku przez cały proces, a jego efektem finalnym jest przygotowany wstępny projekt, który możemy dalej modyfikować według potrzeb i umieszczać w nim własne treści. Obsługa systemu jest dość intuicyjna, tworzona witryna podzielona jest na sekcje, która łatwo możemy modyfikować, usuwać czy dodawać nowe. Minusem ADI jest nieco powolna praca, ostatecznie nie jest to jednak bardzo uciążliwe i da się z tym żyć.

Strona przygotowana za pomocą kreatora wraz z własnymi modyfikacjami może od razu zostać opublikowana, można również dalej nad nią pracować przechodząc z poziomu edytora ADI do edytora WIX, który jest dużo bardziej elastyczny i pozwala edytować i modyfikować każdy, nawet najmniejszy element witryny, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym jak ona się prezentuje. Możemy też dodawać do niej dodatkowe moduły takiej jak blog, system rezerwacji, formularz kontaktowy, mapę dojazdu czy chat z odwiedzającymi, o takich elementach strony jak materiały wideo czy galerie już nie wspominając. Opcji jest naprawdę sporo, każdy powinien znaleźć coś co do jego witryny będzie pasować. Do wyboru w Wix App Market dostępne są zarówno narzędzia własne marki, chociażby wspomniany już system rezerwacji, jak również apki zewnętrznych deweloperów (Spotify czy Mail Chimp). Fajna sprawa to możliwość napisania własnej aplikacji i dodania jej do biblioteki Wix.

Opisana możliwość dotyczy tworzenia strony od zera. Jeśli nie mamy zmysłu estetycznego czy też zwyczajnie nie chce nam się bawić w kreowanie witryny od podstaw możemy skorzystać również z kolejnej możliwości jaką daje WIX, a mianowicie szablony. Na chwilę obecną system oferuje ponad 500 gotowych szablonów stron, które możemy edytować w dowolny sposób, dodając własne treści. Zaletą tworzenia witryny w ten sposób jest pewność, że będzie ostatecznie wyglądała profesjonalnie i nowocześnie, bo te szablony są naprawdę spoko, minusem może być fakt, iż ktoś już mógł z szablonu skorzystać i wasza przyszła strona może być nieco podobna do tych co w necie już pracują, ale to już urok korzystania z gotowych szablonów. Oczywiście wybór drogi, którą podążać będzie każdy z Was korzystając z narzędzi zależy już od tego czy lubicie bawić się grafiką i designem i chcecie mieć stronkę w 100% spersonalizowaną czy wolicie jednak skorzystać z gotowego rozwiązania, bo np. zależy wam na czasie.

Edytory same w sobie są darmowe. Rejestracja konta i stworzenie strony za pomocą WIX’a i ADI’ego nie wymagają ponoszenia kosztów finansowych, jednak aby móc podłączyć własną domenę, czyli adres internetowy oraz usunąć reklamy musimy skorzystać z planów premium. Zestawienie cen dla poszczególnych planów znajdziecie tutaj. Koszty uwzględniają oczywiście utrzymanie serwerów czyli po prostu hosting strony, a przy niektórych planach również dodatkowe funkcje i aplikacje.

Wix to cały ekosystem webowy, który pozwala oprócz oczywiście utworzenia i opublikowania witryny na implementację narzędzi do analizy ruchu na stronie, kontakt z odwiedzającymi za pomocą chatów oraz formularzy kontaktowych, jak również tak ważne obecnie zoptymalizowanie witryny pod kątem SEO dzięki czemu będzie ona lepiej pozycjonowana w wyszukiwarkach.

Jak pracować z edytorem ADI oraz WIX dowiecie się z naszego tutoriala, w którym prezentujemy najważniej funkcje opisanych wyżej narzędzi. Dzięki współpracy z serwisem WIX.com możemy zaoferować Wam również rabaty na plany premium. Kupony na plany premium znajdziecie w opisie pod tym wideo w serwisie YouTube.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki