W poszukiwaniu liczb doskonałych

Film matematyczny, w którym opisujemy sposób poszukiwania liczb doskonałych z wykorzystaniem liczb pierwszych Mersenne'a. Partnerem odcinka jest justjoin.it - portal z ofertami pracy od najlepszych firm z branży IT, dzięki czemu film obejrzymy całkowicie bez reklam.

Wspomniany podczas filmu serwis GIMPS:

Jeden, dwa, cztery, osiem, szesnaście... i tak dalej - wagi systemu binarnego. Klasyka informatyki, każdy z nas to zna. Jednak to wszystko jest starsze i dużo dłużej nam towarzyszące, niż by się mogło na pierwszy, informatyczny rzut oka wydawać. Już matematycy starożytni, oprócz powodów filozoficzno - religijnych, byli zainteresowani ciągiem 1, 2, 4, 8... głównie dlatego, iż można go użyć do poszukiwania tzw. liczb doskonałych. I również Euklides tym właśnie, 300 lat p.n.e. się zajmował.

Na koniec jeszcze mała errata - otóż w filmie, w okolicach momentu 04:48 podczas mówienia skleiły mi się w głowie dwa fakty - powinno być tak: liczbę doskonałą 33550336 podano w średniowieczu, zaś Leonhard Euler w 1772 podał liczbę doskonałą 2^30 x (2^31-1) czyli 2305843008139952128.

A ponadto w tym naszym filmie sponsorowanym przewijała się także - jako easter egg - pewna informatyczna liczba - jeśli wiecie jaka, napiszcie w komentarzu!

Następny wpis

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Zamów książki o IT sec z kodem: pasja

Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT tom 1
Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT tom 2

Można już zamawiać dwa tomy książek "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT". Mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności! Zamówień można dokonywać tutaj:

Tom 1 Tom 2

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!

Bądź na bieżąco
Pasja informatyki