06. Wysyłanie maili z poziomu kodu. Funkcja mail, PHPMailer

W jaki sposób za pomocą PHP możemy wysyłać maile? Po pierwsze możemy użyć wbudowanej w PHP funkcji, o nazwie mail(). Posiada ona swoje liczne ograniczenia techniczne, a ponadto jej użycie bywa też ryzykowne w kontekście bezpieczeństwa naszej aplikacji webowej, lecz faktycznie wyśle ona na podany adres mejla, a jej użycie jest dość trywialne. Wiadomość, którą wyślemy może zostać zapisana w postaci surowego tekstu (plaintext) lub w wersji HTML (zyskujemy dodatkowe możliwości formatowania wyglądu wiadomości).

Zamiast funkcji wbudowanej możemy także wykorzystać dedykowane moduły do obsługi komunikacji mailowej. Pierwsza z nich to klasa PHPMailer - najpopularniejsze obecnie rozszerzenie do wysyłania maili. Najbardziej znany konkurent do PHPMailer, jego można powiedzieć alter-ego to rozwiązanie o nazwie SwiftMailer, w które w końcówce roku 2021 przekształciło się w moduł Symfony Mailer.

Partnerem kanału i odcinka jest justjoin.it - portal z ofertami pracy od najlepszych firm z branży IT. Szukasz ofert pracy w PHP? Dzięki partnerowi film oglądamy całkowicie bez reklam!

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:00 ] Tytułem wstępu, opis realizowanego projektu
[ 00:01:52 ] Agenda odcinka - sposoby wysyłania maili w PHP
[ 00:04:15 ] Partner odcinka: justjoin.it
[ 00:04:55 ] Opis plików projektu
[ 00:08:31 ] Funkcja wbudowana mail() - wiadomość plaintext
[ 00:20:41 ] Funkcja wbudowana mail() - plaintext z UTF-8
[ 00:28:40 ] Funkcja wbudowana mail() - wiadomość HTML
[ 00:35:22 ] Klasa PHPMailer - wiadomość HTML z załącznikiem
[ 00:53:45 ] Swiftmailer (Symfony Mailer)

Następny wpis

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki