System dobry na początek: Elementary OS

W tym wpisie blogowym przedstawiam dystrybucję Linuxa o nazwie Elementary OS. Jest to przyjazny użytkownikowi, prosty i jednocześnie ładnie się prezentujący system operacyjny. Oczywiście jak każda niekomercyjna dystrybucja Linuxa jest również darmowy. Jeżeli nigdy nie zdarzyło Ci się używać systemu spod znaku pingwina Tuxa to jest to także dobra propozycja na start. Przypominam, że podobnie jak każdego Linuxa także Elementary można wypróbować bez potrzeby instalacji lub zainstalować go obok systemu Windows. Na początku pobieramy plik ISO z tej strony (wpisujemy w pole edycyjne kwotę $0 lub wybieramy donację w dowolnej wysokości). Zależnie od sprzętu wybieramy wersję 32 lub 64-bitową.

Pobierz Elementary

Mam plik ISO, co dalej?

System można uruchomić z płyty lub pendrive'a. Aby wypalić obraz ISO na płytę DVD wystarczy program do nagrywania płyt, albo wbudowane narzędzie Windows (prawy klik na plik ISO):

Wypalenie ISO na płytę

Jeśli wolisz zabootować Elementary z pendrive'a, to potrzebny będzie program YUMI (pobierz tutaj). Wkładamy pendrive'a i uruchamiamy pobrany plik YUMI. Potwierdzamy przeczytanie licencji, podajemy literę napędu naszej pamięci przenośnej, z listy wybieramy "Elementary OS" (lub ewentualnie "Unlisted ISO" w razie braku tej opcji), a potem wskazujemy pobrany obraz ISO systemu i spokojnie czekamy na dokończenie procesu tworzenia napędu:

Użycie YUMI

Pozostaje już tylko uruchomić komputer bootując z CD-ROM albo z pendrive'a. Dokonujemy wyboru w boot menu - najczęściej uruchamiamy je na ekranie startowym komputera klawiszem F12, albo ustawiamy w BIOSie odpowiedni boot order. Instalator zapyta nas, czy chcemy wypróbować system czy też zainstalować go.

Błąd podczas instalacji?

Podczas mojej instalacji okazało się, że napęd DVD nie potrafił odczytać niektórych plików z płyty, co było związane z brakiem odpowiednich sterowników dla napędu. Rozwiązałem ten problem naciskając podczas instalacji dwukrotnie klawisz F6 i dodając dodatkowy wpis o treści all_generic_ide ładujący inny zestaw sterowników:

Dodatkowy wpis all_generic_ide

Każdy ewentualny błąd podczas instalacji można naprawić, gdyż instalator zawsze zostawia nam informację co poszło nie tak - nie zniechęcaj się! Wystarczy wygooglować ten komunikat lub ewentualnie zapytać na forum linuxowym. Dość często błędy spowodowane są pobraniem niekompletnego pliku ISO, co może się zawsze zdarzyć, gdy pobieramy duży plik przez przeglądarkę internetową. Po zainstalowaniu naszym oczom ukazuje się lekki i efektowny obszar roboczy systemu Elementary:

Obszar roboczy

W jednym wpisie blogowym nie sposób opowiedzieć o całym systemie operacyjnym, ale chciałbym pokazać rzeczy, które warto wiedzieć, aby zacząć swoją przygodę z Elementary oraz czynności, które warto wykonać tuż po instalacji. Zatem po kolei - zacznijmy od pokazania najważniejszych funkcjonalności systemu.

Centrum oprogramowania

To miejsce, gdzie łatwo możemy przeglądać, instalować lub usuwać aplikacje - trochę jak appstore Google Play w systemie Android. Jeżeli zatem mamy ochotę zainstalować np. Firefoxa, to możemy posłużyć się wyszukiwarką tekstową lub szukać wg kategorii tematycznych:

Centrum oprogramowania

Terminal systemowy

Uruchamiany skrótem Ctrl + Alt + T interpreter poleceń systemowych. Można go przypiąć do dolnego docka, zaznaczając w menu kontekstowym pokazaną poniżej opcję (oczywiście po uprzednim uruchomieniu go skrótem klawiszowym):

Terminal

Ustawienia systemowe

Podstawowe ustawienia konfiguracyjne systemu uruchamiane są następującą ikonką w doku (polecam jednak doinstalować również tzw. panel tweaków):

Ustawienia

Dolny dok

Zawiera zestaw najczęściej używanych aplikacji, do których aktywatory (czyli skróty) przechowujemy. Na koniec jeszcze kilka przydatnych skrótów klawiszowych:

  • Alt + Tab pozwala przełączać się pomiędzy otwartymi oknami, zaś dolny dok pokazuje wtedy tylko otwarte aplikacje.
  • Win + A spowoduje rozstawienie otwartych okien na pulpicie, kliknięcie jednego z nich pozwala przenieść się do konkretnej aplikacji
  • Win + ← oraz Win + → przełączanie się pomiędzy obszarami roboczymi
  • Win + ↓ podgląd obszarów roboczych, przenosi nas kliknięcie

To tyle jeżeli chodzi o podstawy poruszania się w systemie. Masz ochotę przyjrzeć się innym dystrybucjom Linuxa? Pick your poison at distrowatch.com :)

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Książka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT

Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT

Niedawno wystartował dodruk świetnej, rozchwytywanej książki pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT, Tom I" (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpisz go w koszyku), dzięki któremu otrzymacie 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla naszych Widzów! Jest to pierwszy tom serii o ITsec, który wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Czy macie jakieś pytania, sugestie, uwagi? A może zauważyliście literówkę albo błąd? Dajcie koniecznie znać: kontakt@pasja-informatyki.pl. Dziękujemy za poświęcony czas - to dzięki Wam serwis staje się coraz lepszy!

Kategorie wpisów

Oto polecana książka warta Waszej uwagi.
Pełna lista polecanych książek jest tutaj.

W dniach od 13.06.2024 do 17.06.2024 trwa w Videopoint.pl promocja urodzinowa - oprócz wielu zniżek mamy też możliwość odebrania darmowego kursu! Można odebrać jeden videokurs z trzech: 1. "Mały szachista"; 2. "Wejście w świat IT"; 3. "Angielski dla inżynierów i techników". Warto korzystać - Zobacz promocję na 9 urodziny Videopoint.pl

Bądź na bieżąco
Pasja informatyki