Ubuntu Server (05) Serwer DHCP (DHCP dla VLAN)

W piątym epizodzie tej serii zajmiemy się konfiguracją jednej z podstawowych usług sieciowych, czyli DHCP. Odcinek pozbawiony będzie wyjaśnienia teoretycznego czym jest DCHP - tego dokonaliśmy już w tym tutorialu. Dzisiaj przejdziemy od razu do praktyki konfigurowania tej usługi w Linuxie Ubuntu.

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:20 ] Tytułem wstępu
[ 00:02:20 ] Wybór i instalacja serwera DHCP
[ 00:04:10 ] Konfiguracja puli DHCP
[ 00:11:25 ] Konfiguracja rezerwacji adresów
[ 00:15:45 ] Debugowanie pliku konfiguracyjnego
[ 00:18:40 ] Konfiguracja serwera DHCP dla sieci VLAN
[ 00:21:55 ] Podsumowanie

Dzisiejszy tutorial został dla nas zasponsorowany przez firmę NordVPN (potentata na rynku dostawców usługi VPN). Sponsor odcinka przygotował specjalną ofertę dla naszych widzów: nordvpn.org/pasjainformatyki

NordVPN

Sponsor tego podcastu, firma NordVPN to jedyny VPN oceniony na pełne 5 gwiazdek w teście magazynu PCMag. NordVPN obsługuje ponad 5100 serwerów VPN w 60 krajach świata. Dużą zaletą jest też łatwa w użyciu aplikacja (w wersjach na Windowsa, Linuxa, MacOS, jak i na telefony z Androidem czy iOS, a nawet można użyć rozszerzenia dodawanego do Chroma czy Firefoxa). Na jednym koncie możemy ustanowić aż do 6 jednoczesnych, tunelowanych połączeń. Firmie NordVPN dziękujemy jeszcze raz za wsparcie tutoriala!

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki