05. Poznajemy jQuery. Gra w pamięć

W tym odcinku serii poznamy bibliotekę narzędziową jQuery oraz doświadczymy wygody i prostoty jej użytkowania. Żeby dobrze zrozumieć mechanikę jQuery, warto znać tzw. podejście obiektowe - w tym kursie będę zakładał, iż już je znamy. Jeżeli jednak paradygmat obiektowy jest nam totalnie obcy, to skorzystajmy z wcześniejszego kursu obiektowego (przeprowadzonego na fundamencie C++). Obecnie jQuery odnajdziemy w miażdżącej ilości współczesnych witryn.

Dlaczego ta biblioteka jest aż tak popularna? Ponieważ w praktyce jQuery to o wiele więcej niż tylko zestaw gotowych metod. Interfejs tej biblioteki kompletnie przebudował sposób w jaki tworzymy uchwyty, obsługujemy zdarzenia, manipulujemy strukturą dokumentu, animujemy elementy, wywołujemy całe ciągi poleceń. I jest to kod zwięzły, obiektowy, możliwie optymalny. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż jQuery jest zupełnie darmowe oraz posiada olbrzymią społeczność uzytkowników z całego świata - libka jest cały czas rozwijana na GitHubie, poprawiane są błędy, wychodzą nowe wersje - mamy prężnie działające wokół biblioteki community. Poznajmy zatem podstawy poruszania się w jQuery!

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki