Elementy formularza: pole wieloliniowe textarea

Wieloliniowe pole zdefiniujemy w HTML znacznikami <textarea></textarea>. Słowo area oznacza "przestrzeń" (w sensie: do wpisywania tekstu). Poznane przez nas wcześniej pola edycyjne pozwalały na wprowadzenie dokładnie jednej linii tekstu. Tylko jednej!

Czasami jednak chcemy napisać komentarz (na przykład pod filmem na YouTube), czy wysyłać prywatną wiadomość, posta na forum, maila. Takie sytuacje wymagają wpisania już kilkuliniowego tekstu i po to właśnie mamy znacznik <textarea></textarea>:


<label for="komentarz">Skomentuj:</label>
<textarea id="komentarz"></textarea>

Jeśli chodzi o atrybuty pola wieloliniowego – możemy ustalić ile znaków ma takie pole mieścić w pojedynczej linii oraz ile linii tekstu dajemy piszącemu do dyspozycji (bez pojawienia się pionowego paska przewijania (ang. "scrollbar").

Rozmiar pola wieloliniowego można w prosty sposób zdefiniować dwoma atrybutami: rows, czyli ilość wierszy, oraz cols - ilość kolumn (w praktyce jest to minimalna ilość znaków, które zmieszczą się w jednej linii). W przykładzie poniżej zdefiniowano 5 wierszy, po około 44 znaki w każdym z nich:


<label for="komentarz">Skomentuj:</label>
<textarea id="komentarz" rows="5" cols="44"></textarea>

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki