Formularz - znacznik <form>

Formularze służą użytkownikom do wprowadzania danych wejściowych do witryny, celem ich przetworzenia (np. formularz rejestracji, który wprowadza nowego użytkownika do bazy, albo formularz logowania, który wprowadza login i hasło, których poprawność następnie sprawdzamy w bazie danych).

Cały obszar formularza zamykamy w znacznikach <form>, zaś pomiędzy tymi tagami, układamy sobie, niczym z klocków lego, dowolny zestaw kontrolek formularza. A te bywają różne - mamy pola tekstowe, przyciski, checkboxy, listy wyboru etc.


<form action="login.php" method="post">
<!-- Tutaj wybrane kontrolki formularza -->
</form>

Atrybut action określa jednoznacznie, który plik zajmie się przetwarzaniem danych otrzymanych z formularza. Jako wartość podajemy ścieżkę do przygotowanego przez nas skryptu PHP (w naszym przykładzie jest to plik login.php).

Atrybut method określa metodę przetwarzania formularza – będzie to metoda get (wartość domyślna) albo post. Jeżeli już teraz masz ochotę zrozumieć różnice pomiędzy nimi (różnica jest backendowa, czyli dotyczy mechaniki przetwarzania formularza) to zapraszam do tego momentu w kursie PHP. Jeszcze więcej możliwych atrybutów znajdziesz w dokumentacji.

Możliwe do użycia kontrolki formularza zostaną omówione w kolejnych artykułach w ramach kursu HTML.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki