Wyróżnienie - emfaza <em>

Specyficznym wyróżnieniem tekstu są znaczniki <em></em>, definiujące tzw. emfazę (ang. emphasis – nacisk w wymowie, emfaza) Kiedy kładziemy na jakieś słowa emfazę wypowiadając się, to znaczy to, iż celowo wypowiadamy te słowa ze zmienioną intonacją, gestykulacją, czy natężeniem głosu - często zmieniając sens całego zdania. Od strony technicznej zaś, tekst zamknięty w znacznikach <em></em> zostanie zapisany pochyloną czcionką. Jako przykład przedstawmy zdanie:

Dzisiaj padał deszcz.

Jeżeli emfazę położymy na pierwszy wyraz:

 <em>Dzisiaj</em> padał deszcz. 
Otrzymamy taki rezultat w przeglądarce: Dzisiaj padał deszcz.

Zauważmy: kluczowy nacisk w zdaniu sprawia, iż zmienia się jego sens: padało nie wczoraj, nie tydzień temu, tylko dziś - emfaza sprawiła, że właśnie ta informacja stała się najważniejsza. Jeśli zaś zapiszemy:

 Dzisiaj <em>padał</em> deszcz. 
Widok w przeglądarce: Dzisiaj padał deszcz.

Teraz w zdaniu przekazujemy informację: już nie pada. I żeby móc oddać taki zabieg emfazy w czytanym tekście, stworzono znacznik <em>. Taki nacisk w wymowie na poszczególne słowa, to jednak co innego aniżeli wcześniej poznany przez nas znacznik <strong> - tu nie chodzi o ważność, pilność, czy funkcję ostrzegawczą słów – nie, tu chodzi o podkreślenie nacisku położonego w wymowie na wybrane słowa.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki