04. Liczby losowe (w praktyce pseudolosowe)

Wygenerować losową liczbę z zadanego przedziału przy pomocy komputera - to wcale nie jest trywialny problem! W dzisiejszym, czwartym odcinku kursu programowania zostanie omówione właśnie to zagadnienie. I to zarówno od strony składni C++, jak i od strony matematycznej. Bo jak zapisać wzór, który za każdym razem da losowy wynik? Komputer to maszyna logiczna i może jedynie wykonywać instrukcje uprzednio wpisane przez programistę. Zatem do dzieła - dołóżmy do naszej wiedzy kolejną umiejętność!

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:00 ] Wstęp
[ 00:00:52 ] Omówienie projektu
[ 00:02:28 ] Pseudolosowość - historia i mechanizm działania
[ 00:06:09 ] Pseudolosowość w C++
[ 00:07:00 ] Zakresy losowania
[ 00:09:34 ] Pobieranie czasu z systemu operacyjnego
[ 00:12:06 ] Tworzenie logiki programu
[ 00:16:47 ] Problem znikania aplikacji - zatrzymywanie programu
[ 00:20:07 ] Aplikacja symulująca lotto
[ 00:24:37 ] Podsumowanie

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki