Community Quiz - gra tekstowa w konsoli

Przy okazji publikacji siódmego odcinka kursu C++ na YouTube (mówiącego o współpracy programu z plikami tekstowymi) zaproponowałem Widzom stworzenie wspólnej mini-gry komputerowej w konsoli. Rozgrywka z odcinka kursu polega na rozwiązywaniu quizów tematycznych z najróżniejszych dziedzin (zawsze mających pięć pytań). Tematykę testów wybrali sami widzowie - nadsyłali pytania w postaci plików z rozszerzeniem txt. Dziś można już pobrać ten programik i pobawić się zawartymi w nim quizami.

Uwaga! Jakkolwiek program jest absolutnie wolny od malware, niemniej jednak niektóre monitory antywirusowe mogą widzieć go jako coś szkodliwego - w końcu jest to stworzony w C++ program wykonywalny z rozszerzeniem exe, który w dodatku otwiera pliki na dysku (rzecz jasna te z pytaniami do quizu, ale to i tak może obudzić obawy antywirusa). Dlatego udostępniona paczka zawiera tylko plik CPP (bez wersji EXE), który należy samodzielnie skompilować (na przykład w CodeBlocks). Pytania w quizach nie były sprawdzane pod kątem merytorycznym, poprawne odpowiedzi wskazali autorzy pytań.

Oto mały preview jak program wygląda po uruchomieniu:

Community Quiz

Polecam także w wolnej chwili zajrzeć do źródła - nowością w stosunku do kodu z odcinka siódmego kursu jest użycie kolorów czcionki w konsoli Windows, walidacja czy podana opcja jest liczbą (z użyciem tablicy ASCII) oraz zapętlone menu główne. Kod opatrzyłem komentarzami, co powinno ułatwić analizę. Serdecznie dziękuję osobom, które poświęciły swój czas na przygotowanie pytań (a były to czasy, gdy kanał był stosunkowo mało popularny). Projekt quizu może wydawać się wielu osobom banalny, zapewniam jednak, iż każdy programista zaczynał od tworzenia prostych aplikacji piszących po ekranie :) Zobacz na filmie znane postacie ze świata informatyki (i nie tylko), które opowiadają jak wyglądały ich skromne programistyczne początki:

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki