Znaczna konwersja rozmiaru plików PNG

Poznajmy witrynę pozwalającą drastycznie (najczęściej o co najmniej połowę) zmniejszyć rozmiar plików PNG i to bez znaczącej utraty ich jakości! W dodatku możemy z niej skorzystać zupełnie za darmo (istnieje opcja złożenia darowizny). Kompresję możemy zastosować także dla plików wykorzystujących kanał alfa (przezroczystość).

TinyPNG

Jak ważne jest zmniejszenie rozmiarów grafik wykorzystywanych na stronie internetowej nie trzeba myślę nikomu tłumaczyć. Strona ładuje się szybciej przez co sprawia wrażenie "lżejszej" - najbardziej widać to na urządzeniach mobilnych lub wolnych łączach internetowych, z których każdemu czasem zdarza się korzystać gdzieś w terenie czy na wyjeździe. Osobiście przepuszczam przez ten konwerter online całe strony internetowe. Zdarzyło mi się raz zmniejszyć łączną wagę plików graficznych całego serwisu o 68% (sic!).

Zaprzyjaźnij się z Pandą

Autorzy korzystają z algorytmu kwantyzacji kolorów (przeczytaj więcej) dzięki czemu konwertują plik z palety 24-bitowej do zaledwie 8-bitowej. Korzystanie z serwisu jest banalnie proste - wystarczy przeciągnąć pliki, które chcemy zmniejszyć bezpośrednio na przygotowane w tym celu pole:

Okno uploadu plików

Pan da mniejsze pliki

Rezultaty konwersji są wprost oszałamiające - to były jedynie 3 niewielkie pliki PNG, a już udało się nam zaoszczędzić około 58%. Nie wybierałem w żaden sposób tych plików do testu, algorytm naprawdę działa tak efektywnie niemalże za każdym razem.

Rezultaty konwersji

Czy udało się oszukać Twoje oko?

Przyjrzyjmy się jak wyglądają pliki PNG przed i po przepuszczeniu przez kwantyzację kolorów. Przed konwersją plik o wymiarach 620x375 ważył 337kB i wyglądał tak:

Przed konwersją

Po konwersji plik waży już jedynie 106 kB i wygląda tak:

Po konwersji

Należy też dodać, iż to właśnie na zdjęciach najbardziej widać rezultaty konwersji i pewne spłycenie głębi kolorów. W przypadku typowo kontrastowych grafik stosowanych na stronach internetowych w zasadzie nie będzie widać różnicy - sprawdźcie sami! Polecam korzystać, odwiedzający Wasze strony internauci będą Wam wdzięczni.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki