WIX (02) Corvid API - Mechanika bazodanowa i skrypty

System tworzenia witryn internetowych WIX ewoluował znacząco na przestrzeni ostatnich lat - obecnie, w 2019 roku składa się już nie tylko z Edytora WIX oraz generatora WIX ADI, lecz zawiera w sobie także platformę developerską o nazwie Corvid (która zastąpiła poprzednie narzędzie, nazywające się WIX Code). Corvid to API oferujące użytkownikom Wixa wiele nowych narzędzi i funkcjonalności - stanowi ukłon w stronę użytkowników średnio-zaawansowanych, którzy zadowoleni będą z większej swobody projektowania własnych funkcjonalności. W poniższym tutorialu video poznamy podstawy poruszania się w systemie - pokażemy kolejno: zapis do bazy (własny system rezerwacji), odczyt z bazy do tzw. templatki (strony dynamicznej) oraz dodamy nieco skryptów po stronie front-endowej formularza. To będzie idealny zestaw na start, na rozpoczęcie przygody z API Corvida.

Czym dokładnie jest Corvid?

Corvid (ang. krukowaty - nawiązanie do logo systemu) to dostępna w WIX platforma developerska, której używanie nie wymaga od nas konfigurowania własnego serwera (tzw. podejście serverless) - sandbox też został wykonany w technologii Node.js. W praktyce więc o poprawne działanie API dba chmura WIX (brak instalowania czegokolwiek, automatyczne update'y), dzięki czemu użytkownik może skupić się tylko na tworzeniu funkcjonalności we własnej witrynie i to rzeczywiście w sposób dość błyskawiczny (zależnie od stopnia zrozumienia języka JavaScript oraz nomenklatury bazodanowej). Dzięki Corvidowi możemy też łatwo skorzystać z zewnętrznego API - np. z analityki sieciowej, elastic searcha albo systemu dokonywania płatności w sklepie internetowym.

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:07 ] Kilka słów wstępu
[ 00:04:00 ] Agenda drugiego odcinka
[ 00:06:40 ] Ćwiczenie 1 - Własny formularz (zapis do bazy)
[ 00:07:38 ] Włączenie platformy Corvid
[ 00:09:03 ] Dodanie podstrony z formularzem zamawiania korepetycji
[ 00:09:52 ] Tworzenie nowej kolekcji (tabeli) w bazie danych
[ 00:12:42 ] Wykonanie formularza w podstronie rezerwacji
[ 00:19:54 ] Podłączenie kolekcji do podstrony i pól formularza
[ 00:23:34 ] Przekierowanie submita do podstrony z podziękowaniem
[ 00:25:33 ] Wersja sandboxowa kolekcji vs. wersja live
[ 00:25:53 ] Sprawdzenie (walidacja) wartości pola z adresem e-mail
[ 00:26:50 ] Publikacja podstrony rezerwacji, synchronizacja rekordów
[ 00:28:54 ] Poprawa menu głównego i ustalenie przyjaznych adresów
[ 00:30:24 ] Ćwiczenie 2 - Templatka (strona dynamiczna)
[ 00:32:58 ] Strona dynamiczna elementu vs. kategorii
[ 00:34:14 ] Projektowanie roboczego widoku wpisu blogowego
[ 00:35:30 ] Podłączenie kolekcji do elementów strony dynamicznej
[ 00:37:31 ] Ustalenie przyjaznych adresów publikowanych wpisów
[ 00:39:00 ] Ćwiczenie 3 - Skrypty front-endowe w Corvid
[ 00:39:29 ] Dodanie obsługi zdarzenia onClick przycisku
[ 00:41:41 ] Funkcje: $w(), show() oraz value i length łańcucha
[ 00:43:33 ] Sprawdzenie wartości pola e-mail, właściwość valid
[ 00:46:46 ] Przygotowanie komunikatu dla listy wyboru
[ 00:48:12 ] Poprawienie animacji ukrywania się komunikatów
[ 00:49:08 ] Dodanie wyskakującego tooltipa do checkboxów
[ 00:50:24 ] Obsługa zdarzenia onMouseIn
[ 00:51:07 ] Obsługa zdarzenia onMouseOut
[ 00:51:38 ] Obiekt fadeOptions - własne parametry animacji
[ 00:53:00 ] Podsumowanie mini-serii dwuodcinkowej o WIX

Teoretycznie więc, rozbudowane API Corvid może wydać się trudne dla użytkowników nie mających nic wspólnego z programowaniem (którym szczególnie dedykujemy nasz tutorial) - zwłaszcza na początku przygody mnogość możliwości może nieco przytłoczyć. Lecz próg wejścia staje się mniej straszny dzięki sandboxowemu, całościowemu podejściu - w przyjaznym "wixowym" stylu każdy, nawet słabszy technicznie użytkownik może przeróżne funkcjonalności komfortowo realizować. Zwłaszcza jeśli oprócz cierpliwości, wykaże się dociekliwością i skorzysta z tutoriali video, dokumentacji API Reference oraz WIX Help Center (przyda się jednak znajomość języka angielskiego).

Tym bardziej więc postanowiliśmy wytłumaczyć Wam podstawową mechanikę poruszania się w tym sandboxie w języku polskim, aby wejście w system było dla Polaków ułatwione. Firmie WIX dziękujemy za zamówienie takiej mini-serii złożonej z dwóch tutoriali i przez to wsparcie zarówno ludzi zainteresowanych WIX, jak również naszej twórczej działalności edukacyjnej. Pokazanie systemu WIX w 2019 roku może wielu osobom uświadomić na jakim etapie zaawansowania znajduje się ta usługa. Osobiście uważam, że Corvid to dla tej firmy zdecydowanie krok w dobrą stronę, choć ich marka musi jeszcze nieco zmagać się ze stereotypem, iż WIX to tylko edytor typu WYSIWYG i że to jedynie gotowe szablony nie wymagające w trakcie użytkowania myślenia. W 2019 roku zdecydowanie nie jest to prawdą - sam Corvid to aktualnie rozbudowane sandboxowe API, które już nie tylko pozwala korzystać z predefiniowanych szablonów, ale umożliwia nam projektowanie funkcjonalności od podstaw.

Podsumowanie - zalety i wady

Choć ta mini-seria nie jest recenzją systemu WIX, tylko instruktażem jak go używać, to na pewno warto podać w tym miejscu największe zalety i wady takiego kompleksowego systemu budowania witryn. Największą zaletą WIX jest zdecydowanie szybkość tworzenia profesjonalnie prezentującej się w przeglądarce strony internetowej (albo sklepu, bloga, landing page’a) i to nawet przez osoby które niekoniecznie z programowaniem mają cokolwiek wspólnego. W ciągu kilku dosłownie minut jesteśmy w stanie przygotować fajną witrynę - i pod względem wyglądu jak i posiadania sprawnej mechaniki jej działania "pod maską".

Największą zaś wadą rozwiązań tego typu jest - absolutnie nieuchronna przy podejściu sandboxowym - nadmiarowość wynikowego kodu. Kod źródłowy generowany przez tego typu system - rzecz jasna - nigdy nie będzie tak prosty i optymalny jak kod dedykowany pod konkretny projekt, przygotowany przez wprawnego webmastera, który rzeczywiście poświęci czas i skorzysta ze swojej specjalistycznej wiedzy, aby strona była zoptymalizowana najlepiej jak to możliwe. Oczywiście mówimy o sytuacji idealnej, gdy naszą stroną zajmie się osoba która wie co robi. Trzeba natomiast uczciwie przyznać, że optymalizacja stron WIX poczyniła olbrzymie postępy i w 2019 roku nie są to strony lagujące czy toporne po stronie internauty.

To co jeszcze osobiście doceniam w WIX, to możliwość zadbania o SEO (wyniki w Google) - przyjazne linki podstron, opisy, słowa kluczowe - to wszystko możemy rzeczywiście w tym systemie poustawiać praktycznie dla każdej podstrony (hurra!). Jeśli zaś chodzi o koszty - tak jak korzystanie z wiedzy i czasu dobrego programisty kosztuje, tak samo subskrypcyjne użytkowanie gotowego systemu odczujemy w kieszeni. Każdy musi więc tutaj trzeźwo ocenić własną sytuację i wybrać co jest dla niego najlepsze, szczególnie w dłuższej perspektywie - zainwestować w witrynę swój własny czas czy jednak pieniądze (i to w jakim budżecie)?

Jeżeli WIX okazał się dobrym wyborem dla Twojego projektu, to dzięki temu, iż nasza seria jest sponsorowana, możemy Wam w tym miejscu zaoferować rabaty na plany premium. Kupon i link znajdziecie w opisie video w YouTube.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki