Windows Server (05) DNS, IIS

DNS to usługa sieciowa zamieniająca nazwy mnemoniczne, słowne, zrozumiałe dla nas ludzi, na adresy IP hostów w sieci i odwrotnie. Urządzenia sieciowe, komputery, tablety czy smartfony nie komunikują się w taki sposób jak my, ludzie za pomocą słów. Komunikują się za pomocą adresów IP. Stąd potrzeba zamiany nazw na te właśnie adresy, które to następnie dalej konwertowane są na ciągi zer i jedynek i w takiej formie transmitowane są przez sieć. Gdyby DNS nie działał to zamiast adresu domenowego, w polu adresu przeglądarki należałoby wpisać adres IP serwera, na którym strona ta jest hostowana, co zwyczajnie jest kłopotliwe i niezbyt intuicyjne.

Odcinki tej serii posiadają także obudowę dydaktyczną w postaci wielu atrykułów tekstowych, które znajdziecie w serwisie Pasja informatyki:

Znajdź w filmie

Tutoriale posiadają tzw. timestamps (chwile czasowe) - dzięki nim łatwo odnajdziesz interesujące fragmenty wiedzy. Wystarczy kliknąć na podane w nawiasach kwadratowych momenty filmu, by przewinąć tutorial dokładnie do interesującego Cię miejsca w odcinku.

[ 00:00:18 ] Tytułem wstępu
[ 00:00:48 ] Omówienie usługi DNS
[ 00:11:54 ] Konfiguracja DNS Windows Server 2012 R2
[ 00:23:16 ] Konfiguracja IIS Windows Server 2012 R2
[ 00:28:26 ] Konfiguracja protokołu FTP dla witryny internetowej Windows Server 2012 R2

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki