Humor webdeveloperów. Popularne Easter Eggs

Easter eggs - cóż to takiego? Tłumacząc dosłownie to ang. "wielkanocne jaja" – chodzi o pozostawione, ukryte przez programistów w swoich produkcjach niespodzianki stanowiące różnego rodzaju nawiązania. Najczęściej mają one akcent humorystyczny :) Jest ich mnóstwo w grach komputerowych, ale ja postaram się pokazać te najpopularniejsze ukryte na znanych wszystkim stronach internetowych bądź w przeglądarkach.

Zerg rush

Oto nawiązanie programistów Google'a do kultowej gry Starcraft! Zerg rush to taktyka zaatakowania przeciwnika bardzo wcześnie (prowadząc rasę Zergów): mając ledwie cztery drony stawiamy budynek o nazwie "Spawning pool" i atakujemy zerglingami bazę rywala. Jest to oczywiście zagranie all-in, bo w przypadku niepowodzenia nie mamy w ogóle ekonomii i przegrywamy. W przeglądarce zaś powalczymy z literkami "O", które zjadają nasze rezultaty wyszukiwania :) Atakuj je klikając na nie - sprawdź ile literek uda Ci się zabić! Dodatkowo program mierzy APM (z ang. actions per minut - czyli ile razy na minutę podejmujesz działanie). Koreańscy gracze średnio osiągają w Starcrafcie APM ~ 400, a rekordowy wynik to ~800 :) Gdy przegrywamy literki układają się w napis GG (z ang. good game, w grach online oznacza poddanie się i podziękowanie za grę). Aby zobaczyć ten efekt, wystarczy wpisać w Google frazę "zerg rush", albo kliknąć na obrazek poniżej:

Barrel roll

Rezultaty wyszukiwania wykonają dla nas "beczkę" po wpisaniu następującej frazy (ponownie możesz także kliknąć na obrazek poniżej):

Askew

Rezultaty wyszukiwania przechylą się po wpisaniu słowa: askew (ang. "skrzywiony"):

Najbardziej samotna liczba na świecie

W języku angielskim: "loneliest number" - Google odpowiada, że najbardziej samotne na świecie jest jeden - więcej na ten temat w tym filmie o liczbach pierwszych. Zobacz efekt klikając na obraz poniżej:

Liczba 42

Liczba 42 to według Google odpowiedź na "Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę" (jawne nawiązanie do książek Douglasa Adamsa):

Google Gravity

Przeciążenie grawitacyjne w rezultatach wyszukiwania? Zajrzyj - spróbuj także "łapać" poszczególne elementy:

You can't find Chuck Norris, he finds you!

Witryna będąca żartem z Chuckiem Norrisem w roli głównej :)

Google Mirror

Wyszukiwarka elgooG (czyli lustrzane odbicie Google):

Google Terminal

Sentymentalna podróż do czasów, gdy używaliśmy terminali:

Zwróć też uwagę na ikony w górnej części witryny z terminalem - znajdziesz tam inne, ciekawe modyfikacje najpopularniejszej wyszukiwarki świata.

Firefox message from Robots

Wpisujemy w pasku adresu przeglądarki Mozilla Firefox następujący adres: about:robots zobaczymy wiadomość od robotów, witających nas słowami "Klaatu barada nikto" (alegoria do filmu "Dzień w którym zatrzymała się Ziemia" z 1951 roku):

Firefox - Księga Mozilli

wpisujemy w pasku adresu przeglądarki Mozilla Firefox następujący adres: about:mozilla zobaczymy wypis z tajemniczej "Księga Mozilli" zawierającej wręcz apokaliptyczne treści :)

Oczywiście takich komputerowych "jajec" pozostawionych przez webmasterów jest w sieci mnóstwo - jeśli znasz inne Easter Eggs to koniecznie podziel się nimi w komentarzach u dołu!

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki