04. Metadane EXIF w zdjęciach, pakiet ExifTool

W tym epizodzie kontynuujemy zabawę w kategorii forensics. Po omówieniu polecenia strings, a potem pakietu binwalk, dzisiaj pora pogadać o tzw. metadanych EXIF, które są zawarte w plikach graficznych. EXIF (ang. Exchangeable Image File Format) - jest to jeden z (wielu zresztą) standardów zapisywania dodatkowych informacji tekstowych w robionych przez nas zdjęciach. Badając różne zdjęcia przyjrzymy się metadanym - odczytamy, przetworzymy, zamienimy - jak to przystało na kategorię forensics, dowiemy się możliwie najwięcej o zadanym pliku.

Dzisiejszy tutorial oglądamy bez przerw reklamowych, ponieważ został dla nas zasponsorowany przez firmę NordVPN - Specjalna oferta z okazji Black Friday: nordvpn.org/pasjainformatyki Otrzymujemy 68% zniżki na 2-letnią usługę VPN oraz 4 miesiące gratis. Firmie NordVPN dziękujemy za wsparcie serii CTF!

NordVPN

Sponsor tego podcastu, firma NordVPN to potentat na tym rynku - laureat nagrody BestVPN Awards 2020. NordVPN to ponad 5100 serwerów na całym świecie. Nasza aktywność sieciowa w ramach usługi nie jest w żaden sposób archiwizowana. Korzystamy z łatwej w użyciu, dostępnej w wielu systemach aplikacji. Na jednym koncie można ustanowić aż do 6 jednoczesnych, tunelowanych połączeń. Dziękujemy firmie za chęć przedstawienia swojej oferty u nas, jednocześnie sprawiając, że wszyscy oglądaliśmy ten odcinek bez reklam. Oczywiście promocje ulegają zmianom - zwróćcie zawsze uwagę na aktualne warunki, w zależności od tego kiedy oglądacie ten film.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki