05. Kodowanie transportowe Base64

Tym razem czeka na nas zabawa w dziale crypto - pogadajmy o kodowaniu transportowym Base64. To dzięki temu kodowaniu reprezentujemy zera i jedynki w transmisji danych (czyli zawartość binarną przesyłanego pliku) jako tekst - rozwiązuje to problem występowania w bitach kodów (znaków) sterujących. Problem znany od lat, a jego rozwiązanie okaże się genialne w swojej prostocie. Pokażemy dokładnie, czyli bit po bicie... jak taka konwersja "z" albo "do" Base64 się odbywa.

W odcinku wspominam o kanale YouTube oraz blogu Gynvaela Coldwinda - polecam gorąco zajrzeć, zasubować, zostawić like'a, komentarz:

Dzisiejszy tutorial oglądamy bez przerw reklamowych, ponieważ został dla nas zasponsorowany przez firmę NordVPN, która ma dla Was ofertę: nordvpn.com/pasjainformatyki Otrzymujemy 66% zniżki na 2-letnią usługę VPN i dodatkowy miesiąc gratis. Firmie NordVPN dziękujemy za wsparcie serii CTF!

NordVPN

Sponsor tego podcastu, firma NordVPN to potentat na tym rynku, używany przez ponad 14 milionów ludzi. To tysiące serwerów rozsianych na całym świecie. Nasza aktywność sieciowa w ramach usługi nie jest w żaden sposób archiwizowana. Korzystamy z łatwej w użyciu, dostępnej w wielu systemach aplikacji. Na jednym koncie można ustanowić aż do 6-ciu jednoczesnych, tunelowanych połączeń. Kto jest zainteresowany posiadaniem VPNa, nie powinien być rozczarowany jakością usługi - wręcz przeciwnie. Sam zresztą korzystam z tej usługi na co dzień i jestem z niej bardzo zadowolony. Oczywiście pamiętajmy - promocje ulegają zmianom - zwróćcie zawsze uwagę na aktualne warunki, w zależności od tego kiedy oglądacie ten film.

Zobacz także

Daj się zaskoczyć! Poniżej wylosowałem dla Ciebie pięć wpisów z innych kategorii blogowych aniżeli ta, którą właśnie przeglądasz:

Pomóż dzieciom

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat dożywia dzieci. Proszę, poświęć teraz dosłownie chwilę i pomóż klikając w oznaczony strzałką zielony brzuszek Pajacyka. Dziękuję!

Komentarze

Disqus
Bądź na bieżąco
Pasja informatyki