Warsztaty z logicznego myślenia

2013-07-27 | Mirosław Zelent

W dzisiejszym wpisie blogowym zapraszam na internetowe warsztaty z logiki. Pełny opis zadań oraz ich rozwiązania znajdziesz w załączonym filmie YouTube. Film został przygotowany w języku angielskim, ale dostępne są polskie napisy (mała ikona u dołu, na pasku narzędziowym filmu). Mam nadzieję, że zagadki dostarczą rozrywki i pozwolą trochę pogłówkować.

Zagadka #1 i #2 → Brakujące karty

Przed Tobą dwa zestawy kart. Jakie karty wstawić w puste miejsca? Jaka logika stoi za ułożeniem tych kart? (inna w każdym zestawie)

Zagadka #3 → Strażak Mike

W pewnym kraju były trzy miasta: Prawda, Półprawda i Bujda. Mieszkańcy Prawdy zawsze mówili prawdę, Bujdy - kłamstwo, a Półprawdy - raz prawdę, raz fałsz (jeżeli za pierwszym razem powiedzieli prawdę, to za drugim fałsz i vice versa). Nie istniała jednak żadna reguła, co powiedzą pierwsze. Na neutralnym gruncie znajdowała się jednostka straży pożarnej (która zatrudniała obcokrajowców). Strażak Mike odebrał w remizie wezwanie i odbyła się następująca rozmowa:

Czy Mike powinien nakazać wyjazd na sygnale, czy to tylko fałszywy alarm?

Zagadka #4 → Na rozstaju dróg

Na rozstaju dróg stoi dwóch braci. Jeden zawsze mówi prawdę, drugi zawsze kłamie. Nie wiesz, który z nich jest prawdomówny, a który kłamie. Jedna z dróg kończy się przepaścią. Możesz zadać jedno pytanie jednemu z braci. Jakie pytanie zadać i któremu bratu, aby dowiedzieć się, która droga jest bezpieczna?

Zagadka #5 → Tajemniczy pojemnik

Załoga statku Enterprise znalazła w kosmosie tajemniczy pojemnik. Nie można było go otworzyć żadnym znanym sposobem, gdyż wykonany był z bardzo wytrzymałego materiału nieznanego do tej pory na Ziemii. W pojemniku znajdował się elektroniczny mechanizm otwierający, pozwalający wpisać liczbę z zakresu od 0 do 9999999. Osoba, która wpisała niepoprawną liczbę umierała w ciągu 10 sekund z niewiadomej przyczyny. Zostałeś poproszony o otwarcie tego pojemnika.

Jaką liczbę wpiszesz jako kod otwierający, jeżeli jedyna dostępna podpowiedź wyryta na pojemniku brzmi następująco: vademecum11235813213455x

Zagadka #6 → Pięcioro dzieci

Tata Marii ma pięcioro dzieci o imionach: Ni , Na , On , Nu. Jak ma na imię piąte dziecko?

Zagadka #7 → Jaka to liczba?

Każda liczba w ciągu (poza pierwszą) powstaje tylko na podstawie liczby poprzedniej. Za każdym razem reguła tworzenia liczby na podstawie poprzedniej jest taka sama. Jaką liczbę należy wstawić na końcu ciągu (w miejsce znaku zapytania)?

Zagadka #8 → Krokodyl kidnaper

Pewien krokodyl porwał dziecko. Matka dziecka chciałaby je odzyskać. Krokodyl powiedział matce, że odda jej dziecko, jeżeli ta zgadnie czy krokodyl chce zjeść dziecko czy nie. Co powinna odpowiedzieć matka, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Powyższy wpis blogowy dedykuję pamięci Bobby'ego Fischera [ Wikipedia ]