Znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku PNG

2013-08-14 | Mirosław Zelent

Chciałbym się podzielić ze wszystkimi webmasterami odkryciem, którego dokonałem jakiś czas temu w internecie. Chodzi o witrynę tinypng.org, pozwalającą drastycznie (najczęściej o co najmniej połowę) zmniejszyć rozmiar plików PNG i to bez widocznej utraty ich jakości. W dodatku zupełnie za darmo (choć istnieje opcja złożenia darowizny dla autorów na podtrzymanie serwerów) i także dla plików wykorzystujących kanał alfa (przezroczystość).

Jak ważne jest zmniejszenie rozmiarów grafik wykorzystywanych na stronie www nie trzeba myślę nikomu tłumaczyć. Strona ładuje się szybciej przez co sprawia wrażenie "lżejszej" - najbardziej widać to na urządzeniach mobilnych lub wolnych łączach internetowych, z których każdemu czasem zdarza się korzystać gdzieś w terenie czy na wyjeździe. Osobiście przepuszczam przez ten konwerter online całe strony internetowe. Zdarzyło mi się raz zmniejszyć łączną wagę plików graficznych całego serwisu o 68% (sic!)

Zaprzyjaźnij się z Pandą

Autorzy korzystają z algorytmu kwantyzacji kolorów [ przeczytaj więcej ] dzięki czemu konwertują plik z palety 24-bitowej do zaledwie 8-bitowej. Korzystanie z serwisu jest banalnie proste - wystarczy przeciągnąć pliki, które chcemy zmniejszyć bezpośrednio na przygotowane w tym celu pole:

Pan da mniejsze pliki

Rezultaty konwersji są wprost oszałamiające - to były jedynie 3 pliki PNG o wymiarach 620x375 pikseli, a już udało się nam zaoszczędzić około 65% (419kB). Nie wybierałem w żaden sposób tych plików do testu, algorytm naprawdę działa tak efektywnie niemalże za każdym razem.

Sprawdź, na ile udało się oszukać Twoje oko

Będę się kierował rozmiarem dyskowym podawanym przez Windowsa. Przed konwersją plik image3.png o wymiarach 620x375 ważył 337kB:

Po konwersji waży już jedynie 106 kB i wygląda tak:

Należy też dodać, iż to właśnie na zdjęciach najbardziej widać rezultaty konwersji i pewne spłycenie głębi kolorów. W przypadku typowo kontrastowych grafik na stronach www w zasadzie nie będzie widać różnicy - sprawdźcie sami. Tak czy inaczej polecam korzystać, odwiedzający Wasze strony www internauci będą Wam za to wdzięczni.