Humor programistów. Popularne Easter eggs

2013-08-18 | Mirosław Zelent

Easter eggs - cóż to takiego? Tłumacząc dosłownie z angielskiego to "wielkanocne jaja" – chodzi o pozostawione, ukryte przez programistów w swoich produkcjach niespodzianki stanowiące różnego rodzaju nawiązania. Mają one najczęściej akcent humorystyczny. Jest ich mnóstwo w grach komputerowych, ale ja postaram się pokazać te najpopularniejsze ukryte na znanych wszystkim stronach internetowych bądź w programach użytkowych. Kolejność przypadkowa:

1. YouTube harlem shake

po wejściu na stronę YT, po prostu wpisz w wyszukiwarkę tekst poniżej, naciśnij enter, zaczekaj około 15 sekund i sam zobacz co się stanie z witryną (albo kilknij na obrazku poniżej):

2. YouTube 1980 Missile Command

włącz dowolny film na YT i pozwól mu się odtwarzać (ale niech to nie będzie jeszcze trwająca reklama i niech to nie będzie odtwarzająca się playlista - np. Twoja historia). Kiedy film trwa po prostu kliknij na biały obszar po lewej stronie playera, po czym wpisz z klawiatury 1980 (ale nie numerycznej). Będziesz mógł zagrać w grę Missile Command:

3. YouTube 1337 font style

włącz dowolny film na YT zawierający jakieś komentarze. Kliknij obok filmu i wpisz z klawiatury 1337. Zobacz jak zmieniły się wszystkie komentarze:

4. Google Zerg rush

nawiązanie programistów Google'a do kultowej gry Starcraft. Zerg rush to taktyka zaatakowania przeciwnika bardzo wcześnie w grze prowadząc rasę Zergów: mając ledwie cztery dronki stawiamy budynek o nazwie "Spawning pool" i atakujemy zerglingami bazę rywala. Jest to oczywiście zagranie all-in, bo w przypadku niepowodzenia nie mamy w ogóle ekonomii i przegrywamy. W przeglądarce zaś powalczymy z literkami "O", które zjadają nasze rezultaty wyszukiwania. Atakuj je klikając na nie; sprawdź ile literek uda Ci się zabić; dodatkowo program mierzy APM (z ang. actions per minut - czyli ile razy na minutę podejmujesz działanie). Koreańscy gracze średnio osiągają w Starcrafcie APM ~400, zaś rekord wynosi ponad 800 :-) Gdy przegrywamy literki układają się w napis GG (z ang. good game, w grach online oznacza poddanie się i podziękowanie za grę):

5. Google barrel roll

witryna wykona "beczkę" po wpisaniu:

6. Google tilt

witryna przechyla się po wpisaniu słowa "tilt" albo "askew":

7. Najbardziej samotna liczba na świecie

czyli z angielskiego "loneliest number" - Google odpowiada, że najbardziej samotne na świecie jest 1:

8. Google 42

liczba 42 to wg Google odpowiedź na Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę (nawiązanie do książek Douglasa Adamsa):

9. Google Gravity

przeciążenie rzędu kilku G na stronie wyszukiwarki; można "łapać" poszczególne elementy:

10. You can't find Chuck Norris, he finds you

nie tyle easter egg samych programistów Google'a, ale dość zabawny:

11. Google Mirror

wpisz do przeglądarki słowo elgoog (czyli google od tyłu):

12. Google Terminal

sentymentalna podróż do czasów, gdy używało się terminali:

13. Firefox message from Robots

wpisz w pasku adresu przeglądarki Mozilla Firefox następujący adres - zobaczysz wiadomość od robotów, witających nas słowami "Klaatu barada nikto" (alegoria do filmu "Dzień w którym zatrzymała się Ziemia" z 1951 roku):

14. Firefox - Księga Mozilli

wpisz w pasku adresu przeglądarki Mozilla Firefox następujący adres - zobaczysz wypis z tajemniczej "Księga Mozilli" zawierającej wręcz apokaliptyczne treści:

Oczywiście takich "jajec" jest więcej (co prawda nie wszystkie tutaj zestawione przeróbki są koniecznie autorstwa programistów zatrudnionych w danej firmie, czyli rzeczywistych autorów kodu); jeśli znasz inne easter eggs to zachęcam do podania wszystkim przepisu w komentarzach u dołu.