Pasja informatyki - dwa miesiące do premiery!

2016-07-01 | Mirosław Zelent

Pasja informatyki - dwa miesiące do premiery!

W dzisiejszym filmie chcemy Wam pomóc przygotować się do części pisemnej egzaminów zawodowych, czyli do testów. Testy to specyficznie zbudowane sprawdziany wiedzy. Wiele autorytetów dydaktyki żywo dyskutuje nad tym, czy rzeczywiście dobrze sprawdzają one wiedzę i umiejętności zdających. My pokażemy Wam kilka tzw. heurystyk, czyli metod udzielania odpowiedzi na pytania, czasem nawet bez posiadania rzeczywistej wiedzy.

Nasz profil Patronite:

Nasze plany twórcze na nadchodzący rok szkolny 2016/2017

Premiera serwisu pasja-informatyki.pl (jesień 2016)

To będzie miejsce w sieci, gdzie zapewnimy darmowy dostęp do wyjątkowo dopracowanych i co najważniejsze - łatwo przyswajalnych materiałów dydaktycznych. Sama witryna (od strony technicznej) nie będzie niczym wyjątkowym - to raczej jakość udostępnionych w niej tutoriali (wideo, testy, wykłady, ćwiczenia = pełna obudowa dydaktyczna) będzie stanowić o wyjątkowości tego miejsca w polskim internecie. Do czasu premiery zapraszamy do zapisania się na newsletter: pasja-informatyki.pl

Kurs sieci komputerowych

Niniejsza seria tutoriali skierowana będzie szczególne dla uczniów techników informatycznych i teleinformatycznych, zdających egzaminy zawodowe z kwalifikacji E13, E15 oraz E16, służyć będzie jednak również tym widzom, którzy interesują się tematyką sieci komputerowych oraz stawiającym swoje pierwsze kroki w tej gałęzi informatyki. Wiedza oraz umiejętności, które zdobędziecie po przepracowaniu tego kursu z pewnością ułatwią Wam zdanie egzaminu zawodowego oraz będą pomoce w codziennej pracy administratora i projektanta lokalnych sieci komputerowych.

Kurs podzielony zostanie na 3 główne grupy tematyczne:

1. Podstawy działania sieci komputerowych, z której dowiecie się czym są i jak działają sieci komputerowe oraz czym są protokoły komunikacyjne, poznacie również nazewnictwo i pojęcia stosowane w sieciach, dowiedziecie się też jak należy projektować lokalne sieci komputerowe, jakie stosować media transmisyjne oraz jak stosować adresację IP.

2. Konfiguracja urządzeń sieciowych, dzięki której poznacie rodzaje oraz budowę urządzeń sieciowych, jak również nauczycie się konfigurować urządzenia takie jak przełączniki czy rutery różnych producentów.

3. Administracja sieciowymi systemami operacyjnymi, w której pokażę w jaki sposób zarządzać sieciowymi systemami operacyjnymi z rodziny Windows oraz Linux, jak konfigurować usługi sieciowe oraz optymalizować pracę tych systemów.

Dzięki naszemu modelowi finansowania nie musimy czekać na ukończenie wszystkich odcinków przez publikacją kursu - kolejne epizody serii pojawiać się będą systematycznie w miarę ich tworzenia, wg ustalonego harmonogramu, który zostanie udostępniony na specjalnej podstronie w serwisie pasja-informatyki.pl

Kurs programowania (kwalifikacja E.14)

Ta seria skierowana będzie szczególnie do uczniów techników informatycznych, zdających (jak pokazują statystyki - najtrudniejszy z trzech) egzamin z kwalifikacji E14. Kurs przysłuży się jednak również tym widzom, którzy zainteresowani są tworzeniem stron internetowych i baz danych. Siłą rzeczy, część programu nauczania pokryje się z już zrealizowanymi na naszym kanale kursami webowymi. Niemniej jednak w odróżnieniu od kursów już dostępnych, skupionych na realizowaniu treściwych projektów (nauka silna przykładami - podejście Niklausa Wirtha), tutaj główny ciężar zostanie położony na osiągnięcie przez kursanta tzw. oczekiwanych efektów kształcenia - patrz podstawa programowa dla zawodu 351203 (technik informatyk).

Dzięki naszemu modelowi finansowania nie musimy czekać na ukończenie wszystkich odcinków przez publikacją kursu - kolejne epizody serii pojawiać się będą systematycznie w miarę ich tworzenia, wg ustalonego harmonogramu, który zostanie udostępniony na specjalnej podstronie w serwisie pasja-informatyki.pl

Kontynuacja otwartych serii

Kolejne odcinki otwartych już kursów: C++, HTML, CSS, JS, PHP, MySQL nadal będą się na kanale pojawiać, częstotliwość tych publikacji zależy jak zawsze od posiadanego przez nas czasu na tworzenie nowych materiałów.

Podcasty Wojownik-Poeta i Wyprawa do wnętrza ego

Na kanale nie zabraknie także filozofii i samorozwoju. Kolejne odcinki otwartych już serii Wojownik-Poeta i Wyprawy do wnętrza ego nadal będą się na kanale pojawiać, częstotliwość tych publikacji zależy jak zawsze od posiadanego przez nas czasu na tworzenie nowych materiałów. Realizacja kilku poniższych odcinków już długi czas jest odkładana na później (na rzecz tutoriali), stąd dysponujemy już ich opisem:

Wojownik-Poeta, odc. 2: Cierpienie. W pierwszym epizodzie tej serii rozmawialiśmy o roli inicjatywy. Tym razem tematem przewodnim podcastowych refleksji (zabarwionych filozofią) będzie doświadczane przez nas, ludzi cierpienie. Jakie są rodzaje cierpienia i czy niektórych jego form można uniknąć? Dlaczego tak często sami jesteśmy jego źródłem? Mądrość przeszłych pokoleń, filozofia współczesnych myślicieli, metafizyczne uniesienia mistyków - czego uczą one o cierpieniu nas - ludzi żyjących w XXI wieku, w coraz bardziej technokratycznym, cyberpunkowym świecie? Czy człowiek to istota wiecznie rozdarta, wygnana z raju, skazana na postedeniczną wędrówkę - dziwaczny test, którego cierpienie jest nieodłącznym towarzyszem? Czy jedynym sposobem uniknięcia cierpienia jest eliminacja wszelkich pragnień? A może zgoda na cierpienie, ukrzyżowanie ego, zaparcie się samego siebie? Dlaczego złoto zawsze próbuje się w ogniu? Dlaczego Bóg (skoro istnieje) to pozwala na cierpienie? Czy życiorysy bohaterów historycznych, literackich i filmowych pozwolą nam wyróżnić archetyp udzielenia ostatecznej odpowiedzi na cierpienie? Czy okresy depresji i prokrastynacji mogą (paradoksalnie) okazać się pomocne i potrzebne?

Wojownik-Poeta, odc. 3: Odwaga. Ktoś kiedyś pięknie powiedział: mamy jedną ziemię, ale 8 miliardów światów. Każdy z nas inaczej patrzy na otaczającą nas rzeczywistość - mamy swoje filtry, uwarunkowania, przyzwyczajenia, pochodzimy z różnych habitatów, kultur i miejsc na ziemi. Jednak wspólnym mianownikiem każdego życia jest balansowanie na ostrzu teraźniejszości - jedyne co mamy to chwila obecna, dzień dzisiejszy. Co to znaczy: odważyć się żyć? Dlaczego wolność budzi lęk, odbiera bezpieczeństwo? Czy Platon dobrze opisał kondycję człowieka w “Jaskini”? Dlaczego piosenka Dżemu wywołuje w nas rezonans, kiedy tylko słyszymy słowa: “w życiu piękne są tylko chwile”. Osho powiedział: “zniszczę Waszą pewność, sprawię, że zaczniecie się wahać. To jest podstawowa zmiana, która musi się dokonać”. Odwaga nie jest stanem braku strachu, w tym filmie wyjaśnimy jak rozumieć koncept życia tu i teraz. Osho, Platon, Eckhart Tolle, Anthony de Mello, Biblia - w tym odcinku czeka nas wyjątkowa implozja prosto do świata idei. Może uda nam się wyciągnąć z tej wyprawy kilka praktycznych wniosków do przepracowania, odzyskać szerszą perspektywę i przekonać się jak sprawy błahe potrafią czasami niepotrzebnie zaprzątać naszą uwagę

Wyprawa do wnętrza ego, odc. 3: Carl Gustav Jung. Trzeci odcinek serii ponownie zabierze nas w introspektywną podróż wgłąb siebie - w przemyślenia, z których wychodzi się silniejszym, zmotywowanym, bardziej świadomym siebie. O ile w poprzednich dwóch epizodach trzymaliśmy się kurczowo sztywnych ram modelów osobowości, tym razem zapuścimy się nieco głębiej w struktury ego. Przyjrzymy się metodycznie i analitycznie pracy wybitnego psychologa, psychiatry, naukowca - Carla Gustava Junga. Jego publikacje po dziś dzień odgrywają ważną rolę w psychologii, psychiatrii, kulturoznawstwie, neurologii, a nawet w fizyce kwantowej! Zapoczątkowane przez niego idee wciąż rozwijają tzw. neojungowscy psychologowie, którzy podjęli się budowania własnych systemów osobowościowych w oparciu o spuściznę naukową Junga. My przyjrzymy się wyjątkowemu modelowi, który zbudowany jest na planie Chrystusowego krzyża. Przyjrzymy się jak zawsze okiem chłodnym i niepozbawionym zdrowej dawki sceptycyzmu i dystansu; będziemy szukać prawdy, starając się wyciągnąć z twórczości Junga wnioski praktyczne do codziennej pracy nad sobą, do stawania się nieco lepszym od siebie samego z dnia wczorajszego.

Bonusowe produkcje:

Sieć domowa. W odcinku tym pokażemy jak stworzyć w domu sieć urządzeń domowych takich jak telewizory, konsole, serwery plików, drukarki czy inne sprzęty codziennego użytku. Opowiemy Wam w jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenia umożliwiające łączenie elektroniki użytkowej w sieć oraz jak je skonfigurować, aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu jaki mamy w domu.

Technikalia, odc. 1: Perfekcyjne audio. Obszerny poradnik, w którym wyjaśnimy (z właściwą nam cierpliwością) jak uzyskać najlepszą możliwą jakość audio w tworzonych produkcjach filmowych. Przedstawimy Wam kilka możliwych poziomów zaawansowania, które zależne są - rzecz jasna - od posiadanych nakładów finansowych. Wyjaśnimy jak uzyskać wyjątkową jakość dźwięku tanim kosztem i darmowymi aplikacjami (to cenna wiedza dla początkujących youtuberów), jak również zaprezentujemy rozwiązania droższe, ale zachwycające jakością. Jak z wyczuciem odszumić, ocieplić i zremasterować głos, aby nie brzmiał sztucznie? Pokażemy Wam sprzęt, którego sami używamy: kilka mikrofonów, słuchawki studyjne, pop-filtry, kabinę audio. Opowiemy o najlepszych możliwych ustawieniach i sposobach ich dobierania, jak również podamy wiele rad na temat emisji głosu. Na pewno dostrzegliście jak przez 3 lata znacząco zmienił się poziom audio w produkcjach na kanale - cała ta wykonana praca dała nam wiele praktycznego doświadczenia, które możemy Wam w tej produkcji oddać.

Przygotowanie do praktycznego egzaminu z kwalifikacji E13. Film ten krok po kroku pokaże jak we właściwy sposób przygotować się do części praktycznej egzaminu, jakie zagadnienia omawiane podczas zajęć trzeba znać koniecznie, takie must-have, które na pewno na egzaminie praktycznym się pojawią z pełnym komentarzem i obudową dydaktyczną. Ponadto w poradniku pokażemy jak rozwiązać przykładowy arkusz, również z pełnym komentarzem merytorycznym.

Potęga umysłu, odc. 1: Budowa mózgu, trening logiki. W tej produkcji filmowej (z nowej serii) opowiemy o tym jak niesamowitym narzędziem jest ludzki mózg - ale od praktycznej strony. Więc zamiast tylko zachwycać się jego możliwościami, spróbujemy raczej odpowiedzieć na pytanie: czy można skutecznie trenować umysł? W filmie pojawi się wiele cennych spostrzeżeń na temat rodzajów myślenia i wnioskowania, jak również liczne zagadki logiczne i testy do rozwiązania podczas oglądania. Któż z nas nie kocha zagadek! Jednak zamiast fascynować się porównywaniem naszych rezultatów (co na dłuższą metę nie ma sensu), skupimy się na wyabstrahowaniu logicznych reguł postępowania i technik, które możemy z powodzeniem zastosować w codziennej pracy nad sobą. Jeżeli ta bonusowa seria spodoba się Wam, to na pewno powstaną kolejne odcinki spod znaku “Potęgi umysłu”.