Linux dobry na początek: Elementary OS Luna

2013-09-25 | Mirosław Zelent

W tym wpisie blogowym chciałbym przedstawić dystrybucję Linuxa o nazwie Elementary OS Luna. Jest to przyjazny użytkownikowi, prosty i jednocześnie ładnie się prezentujący system operacyjny. Oczywiście jak każda niekomercyjna dystrybucja Linuxa jest również darmowy. Jeżeli nigdy nie zdarzyło Ci się używać systemu spod znaku pingwina Tuxa to jest to także dobra propozycja na start. Przypominam, że podobnie jak każdego Linuxa także Elementary można wypróbować bez potrzeby instalacji lub zainstalować go obok systemu Windows. Na początku pobieramy plik ISO z tej strony. Zależnie od sprzętu wybieramy wersję 32 lub 64-bitową:

Mam plik ISO, co dalej?

System można uruchomić z płyty lub pendrive'a. Aby wypalić obraz ISO na płytę DVD wystarczy program do nagrywania płyt, albo wbudowane narzędzie Windows (prawy klik na plik ISO):

Jeśli wolisz zabootować Elementary z pendrive'a, to potrzebny będzie program YUMI (tutaj). Wkładamy pendrive'a i uruchamiamy pobrany plik. Potwierdzamy przeczytanie licencji, podajemy literę napędu naszej pamięci przenośnej, z listy wybieramy Elementary OS (lub ewentualnie Unlisted ISO), a potem wskazujemy pobrany plik i czekamy na dokończenie procesu tworzenia napędu:

Pozostaje już tylko uruchomić komputer bootując z CD-ROM albo z pendrive'a. Dokonujemy wyboru w boot menu - najczęściej uruchamiamy je na ekranie startowym komputera klawiszem F12, albo ustawiamy w BIOSie odpowiedni boot order. Instalator zapyta nas, czy chcemy wypróbować system czy też zainstalować go.

Błąd wejścia/wyjścia podczas instalacji

Podczas mojej instalacji okazało się, że napęd DVD nie potrafił odczytać niektórych plików z płyty, co było związane z brakiem odpowiednich sterowników dla napędu. Rozwiązałem ten problem naciskając podczas instalacji dwukrotnie klawisz F6 i dodając dodatkowy wpis o treści all_generic_ide ładujący inny zestaw sterowników:

Generalnie każdy ewentualny błąd podczas instalacji można naprawić, bo instalator zawsze zostawia nam informację co poszło nie tak. Zatem wystarczy wygooglować ten komunikat lub ewentualnie zapytać na forum linuxowym. Dość często błędy spowodowane są pobraniem niekompletnego pliku ISO, co może się zawsze zdarzyć, gdy pobieramy duży plik przez przeglądarkę internetową. Po zainstalowaniu naszym oczom ukazuje się lekki i efektowny obszar roboczy systemu Elementary:

W jednym wpisie blogowym nie sposób opowiedzieć o całym systemie, ale chciałbym pokazać rzeczy, które warto wiedzieć, aby zacząć swoją przygodę z Elementary oraz czynności, które warto wykonać tuż po instalacji. Zatem po kolei - zacznijmy od pokazania najważniejszych funkcjonalności systemu.

Centrum oprogramowania

to miejsce, gdzie łatwo możemy przeglądać, instalować lub usuwać aplikacje - trochę jak app store Google Play w systemie Android. Jeżeli zatem mamy ochotę zainstalować np. Firefoxa, to możemy posłużyć się wyszukiwarką tekstową lub szukać wg kategorii tematycznych:

Terminal systemowy

to uruchamiany skrótem Ctrl + Alt + T interpreter poleceń systemowych. Można go przypiąć do dolnego doka, zaznaczając w menu kontekstowym pokazaną poniżej opcję (oczywiście po uprzednim uruchomieniu go skrótem klawiszowym):

Ustawienia systemowe

podstawowe ustawienia konfiguracyjne systemu uruchamiane są następującą ikonką w doku (polecam jednak doinstalować również tzw. panel tweaków):

Dolny dok

zawiera zestaw najczęściej używanych aplikacji, do których aktywatory (czyli skróty) przechowujemy. Na koniec jeszcze kilka przydatnych skrótów klawiszowych:

  • Alt + Tab pozwala przełączać się pomiędzy otwartymi oknami, zaś dolny dok pokazuje wtedy tylko otwarte aplikacje.
  • Win + A spowoduje rozstawienie otwartych okien na pulpicie, kliknięcie jednego z nich pozwala przenieść się do konkretnej aplikacji
  • Win + ← oraz Win + → przełączanie się pomiędzy obszarami roboczymi
  • Win + ↓ podgląd obszarów roboczych, przenosi nas kliknięcie
To tyle jeżeli chodzi o podstawy poruszania się w systemie. Masz ochotę przyjrzeć się innym dystrybucjom Linuxa? Pick your poison at distrowatch.com :)