Frequently Asked Questions

Przedstawiam tutaj najczęściej powtarzające się pytania, które otrzymuję na GMaila, Facebooka, Twittera, Disqusa oraz w komentarzach na YouTube:

1. Czy zrobisz kurs <tutaj wstaw nazwę języka programowania>?

Do tej pory opublikowałem na blogu kurs strukturalnego C++ (od podstaw) oraz kurs obiektowego C++ (omawiane tam zasady podejścia obiektowego poznają obecnie studenci informatyki i każdy programista C++ / Javy / C# i wielu innych języków obiektowo zorientowanych). To jest według mnie najlepszy początek, jaki można sobie wymarzyć, bo znajomość C++ i podejścia obiektowego daje solidny koderski kręgosłup i otwiera mnóstwo drzwi dalszego rozwoju. A ja mocno wierzę w naukę harmonijną i slight-edge'ową (czyli postępującą małymi krokami). Na najbliższy czas na pewno planuję kurs programowania webowego: PHP, MySQL, HTML5, CSS3, kontynuację C++ oraz serię na temat Linuxa, jak również będę kontynuował tematy matematyczne oraz "Wyprawę do wnętrza ego". To są plany "na już", co pojawi się później - czas pokaże, na pewno nie zamykam się na żadną ciekawą opcję zrobienia wartościowego kursu.

2. Nad jakim odcinkiem/wpisem aktualnie pracujesz i kiedy się ukaże?

Polecam śledzić mojego Twittera tutaj. To właśnie tam zawsze daję znać, nad czym aktualnie pracuję, jeżeli chodzi o bloga. Polecam też fanpage na Facebooku tutaj otrzymasz info o już ukończonych i dostępnych na blogu nowych odcinkach na swojej osi czasu. Podobnie subskrybowanie w YouTube daje możliwość śledzenia nowych produkcji na bieżąco.

3. Jak wyglądały Twoje początki w programowaniu?

Od dziecka ciągnęło mnie do komputera, a pierwszą książkę na temat programowania przeczytałem jeszcze zanim miałem w domu klasycznego peceta. To była niewielka książeczka na temat języka programowania Pascal. Zainteresowało mnie to strasznie - na tyle, że nawet nie mając komputera napisałem swój pierwszy kod źródłowy na kilku kartkach A4. To była mini-gra komputerowa - coś w rodzaju quizu zadającego pytania i zliczającego punkty. Kiedy już miałem swój osobisty komputer, to przepisałem kod z kartek do kompilatora Turbo Pascal - program uruchomił się od razu, bez żadnego błędu. Od tego momentu wciągnęło mnie na dobre :) Co prawda ówczesna literatura na ten temat była napisana strasznie hermetycznym językiem, ale cierpliwie przebijałem się przez kolejne tomy i moje umiejętności powoli rosły. Kiedy internet stał się ogólnodostępny to zniknęły wszelkie ograniczenia. Dziś sam pomagam wielu adeptom programowania (również przez wzgląd na pamięć o własnych początkach).